Dobór odpowiednich obciążeń ma istotny wpływ na jakość, a co za tym idzie efektywność wykonywanego treningu. Najczęściej wybierane modele to talerze żeliwne oraz bitumiczne. Podpowiadamy, czym się od siebie różnią oraz jakie są ich zalety i wady.

Obciążenia żeliwne

Jak nietrudno się domyśleć są to obciążenia wykonane z żeliwa. Stanowią najczęstszy wybór wśród osób preferujących sporty siłowe i można je spotkać w każdej siłowni. Są wykonane z materiału zapewniające wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu ich zakup stanowi inwestycje na wiele lat. Obciążenia żeliwne cechują się małymi rozmiarami, dzięki czemu ich zakładanie na gryf nie sprawia trudności, a ponadto można je tam umieszczać w większych ilościach, a co za tym idzie zintensyfikować trening. Występują jako krążki o wadze od 1,25 kg do 20 kg. Mogą posiadać różną średnice otworu, w zależności od szerokości sztangi jest to 28, 30 lub 50 mm. Ich jedynymi wagami jest stosunkowo wysoka cena oraz fakt, że mogą powodować uszkodzenia podłogi. Ten drugi powód sprawia, że wiele osób rezygnuje z ich zakupu, jednak nie jest to nierozwiązywalny problem. Wystarczy wykazywać wzmożoną ostrożność podczas ich odkładania na ziemie.

Obciążenie bitumiczne

Tego rodzaju obciążenia są znacznie tańsze od swoich żeliwnych odpowiedników. Są wykonywane z tworzywa sztucznego będącego mieszaniną wypełniacza (piasku), lepiszcza oraz kruszywa. Ich cena ma wpływ na duże zainteresowanie, szczególnie wśród osób zaczynających swoją przygodę z treningami siłowymi. Ich sporą wadą jest duża grubość, co ogranicza ilość talerzy jakie można umieścić na sztandze lub hantli. Najczęściej ich średnica otworu wynosi 28 mm, występują jak krążki od wadze o 1,15 kg do 10 kg. Wykonanie z tworzywa sztucznego sprawia, że obciążenia bitumiczne nie są zbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Jakie obciążenia wybrać?

obciążenie żeliwne 20 kg to doskonały wybór dla wszystkich zaawansowanych ćwiczących. Pozwalają na wykonywanie treningów ze znacznie większym ciężarem, co przekłada się na szybszy progres. Ponadto wykazują bardzo wysoką wytrzymałość, dzięki czemu nie muszą być wymieniane co kilka lat. Obciążenia bitumiczne zdadzą egzamin w przypadku osób niedoświadczonych, które nie potrzebują dużych ciężarów. Ponadto można je stosować na domowych podłogach bez obaw o ich ewentualne uszkodzenie. Pomimo tego większość specjalistów doradza zakup obciążeń żeliwnych, a ich bitumiczne odpowiedniki powinny być nabywane tylko w przypadku osób z ograniczonym budżetem.