Domowa siłownia to pragnienie wielu miłośników sportu i aktywności fizycznej. Trzeba jednak podkreślić, że skompletowanie sprzętu do takiej siłowni nie jest wcale zadaniem łatwym. Dziś oferta na rynku różnego rodzaju sprzętu i urządzeń do ćwiczeń jest naprawdę bardzo szeroka. To, co jednak do domowej siłowni zakupić trzeba na pewno, to odpowiednie obciążenie. Szczególną uwagę warto pod tym kątem zwrócić na obciążenie żeliwne. Czym się charakteryzuje?

Czym jest obciążenie żeliwne?

Wyróżnić można trzy rodzaje talerzy do ćwiczeń. Są to talerze powlekane, bitumiczne, a także oczywiście żeliwne. Obecnie bardzo często osoby ćwiczące korzystają właśnie z talerzy żeliwnych. Wynika to z kilku konkretnych powodów. Przede wszystkim obciążenia żeliwne wykonywane są z wysokowęglowego stopu żelaza i węgla. Oznacza to, że wykazują one bardzo dużą odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, obciążenia żeliwne cechują się również niewielkim rozmiarem, co także jest ich niemałą zaletą. Mówiąc o rozmiarze, ma się tu na myśli to, że są one niewielkie pod kątem stosunku objętości do masy. Wszystko to przekłada się na ich długą żywotność. Śmiało można zatem powiedzieć, że zakup takich talerzy to inwestycja na lata.

Jakie są zalety obciążeń żeliwnych?

O zaletach obciążeń żeliwnych już trochę powiedziano, ale warto ten temat nieco rozwinąć. Dzięki temu, że są one wykonane z żeliwa, to powiedzieć można, że są one niemal niezniszczalne. Poza tym cechują się bardzo kompaktowym rozmiarem. Są niewielkie, a to pozwala na założenie ich większej ilości na sztangę. Nie bez znaczenia jest również fakt, że talerze żeliwne prezentują się niezwykle estetycznie. Dodać tu jeszcze warto, że na rynku dostępne są obciążenia żeliwne o różnej średnicy otworu. Mowa tu choćby o talerzach o średnicy otworu 28,5 mm lub 30,5 mm. Dzięki temu talerze dopasować można do niemal każdego typu sztangi.

Dla kogo obciążenia żeliwne będą trafionym wyborem?

Obciążenie żeliwne polecić można tak naprawdę każdemu, kto uprawia sporty siłowe. Zaznaczyć tu jednak trzeba, że osoby początkujące muszą szczególną uwagę zwrócić na kwestię bezpieczeństwa w trakcie korzystania z talerzy żeliwnych. Istotne jest, aby tego rodzaju obciążenia zawsze dokładane były w sposób uważny i bez zbędnego pośpiechu. Ze względu na niewielkie rozmiary talerzy żeliwnych, ich wybór na pewno będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, których domowa siłownia nie ma zbyt dużego metrażu. Nie zajmują one bowiem wiele miejsca.