Trening z wykorzystaniem obciążenia niesie wiele pozytywów w procesie budowania sylwetki oraz generalnie budowania masy mięśniowej. Jednym z najczęstszych wyborów jest obciążenie żeliwne, które spotkać możemy w wielu profesjonalnych klubach fitness. Jakie korzyści płyną z wyboru talerzy wykonanych z żeliwa oraz, na jakie aspekty zwracać uwagę podczas ich wyboru? Poniższe wskazówki i porady, pomogą podjąć trafną decyzję. 

Co to jest obciążenie żeliwne 25mm

Wspomniane obciążenie żeliwne, jak wskazuje nazwa, to talerze wykonane z żeliwa, które przeznaczone są do zamontowania na gryfie sztangi lub hantli. Tego typu modele obciążenia zyskały sympatię wielu profesjonalistów, dzięki czemu spotkać je możemy na wyposażeniu niemal każdej siłowni czy klubu fitness. Tego rodzaju sprzęt do ćwiczeń z powodzeniem jednak stosowany może być w domowej siłowni. Wybór odpowiedniego zestawu, w którego skład wchodzą talerze żeliwne, pozwala na wykonywanie treningu siłowego oraz pomaga podczas pracy nad sylwetką. W sprzedaży znaleźć można obciążenie o masie:

– 1,25 kg

– 2,5 kg

– 5 kg

– 10 kg

– 20 kg

W łatwy sposób pozwala to dobrać właściwy ciężar do danej sesji treningowej. Zamontowanie talerzy na gryfie jest banalnie proste, a nasadzenie ich umożliwiają otwory o średnicy 28,5 mm lub 30,5 mm. 

Zalety i korzyści wyboru obciążenia żeliwnego 

Jakie zalety ma obciążenie żeliwne? Bez wątpienia należą do nich solidność wykonania oraz wytrzymałość. Żeliwo to niezwykle odporny na uszkodzenia materiał, dzięki czemu nawet w trakcie najintensywniejszych zmagań w sali treningowej sprzęt ten nie zawiedzie nas. Do plusów talerzy żeliwnych należy zaliczyć także ich kompaktowe rozmiary. Są one na tyle niewielkie, że sprawdza się nawet w domowej siłowni o ograniczonej przestrzeni, nie przeszkadzając podczas wykonywania innych ćwiczeń. Po zakończeniu sesji, w razie konieczności nie sprawi również trudu czyszczenie obciążenia. 

Wskazówki i porady dotyczące wyboru ciężarów żeliwnych 

Każdy z nas jest inny, dlatego odpowiedni wybór sprzętu do ćwiczeń pozwoli nam zachować efektywność i bezpieczeństwo w trakcie treningu. Jak wybrać obciążenie żeliwne? Optymalnym rozwiązaniem będzie zakup całego zestawu. To przede wszystkim opcja z myślą o przyszłości. Jeśli jednak nasze cele zakupowe są podyktowane konkretnym rodzajem ćwiczeń, odwiedzając sklep sportowy, bez problemu znaleźć można obciążenie żeliwne o konkretnej wadze i średnicy bez konieczności zakupu całego pakietu. Wszelkie niezbędne informacje, znajdują się w opisach poszczególnych produktów, ułatwiając wybór.